Ametiszt:
A legismertebb kvarcféle, lila színe évezredek óta közkedvelt. Természetes kristályait és a geodákat ugyanúgy szeretik mint csiszolt formáit. A legértékesebbek a tiszta lila és erőteljes lila színű darabok, de olcsóbb áruk miatt a halványlila vagy fehéres sávozású változatok is fontos termékek a piacon. Régi görög neve szerint a lerészegedés ellen védő kő volt, ma sokkal szélesebb köre van az ezoterikus felhasználásban. Elvileg a tisztánlátás és a koncentrációs képesség köve, de segít a meditációs elmélyülésben is. Serkenti az immunrendszert, általános „vitaminként” is használják. Terjedelmes darabjait, telepeit és geodáit a térenergia harmonizálására is használják. Az ametiszt a spirituális fejlődés köve.
Gyógyhatása: az ametiszt felhasználási területe rendkívül széleskörű. Már az ókori görögök is olyan kőként ismerték, amely segít megőrizni a józanságot (használója olyannak látja a dolgokat, amilyenek). Az idegsejtekre kifejtett hatása révén javítja az agy koncentrációs képességét, segít a migrénes rohamok esetében. Mivel az ametiszt elősegíti az ellazulást, használata javallott alvászavarok ellen. Kiegyensúlyozó hatással van a túlzott hiperaktivitásra, illetve a belső nyugtalanságra. Kiválóan használható a meditáció elmélyítésére. Tisztítja a vért és kiegyenlíti a vérnyomást, oldja a vérrögöket, ezért hatásos érproblémák és görcsök esetében. Gyorsítja a vérömlenyek felszívódását. Segíti a látást, sőt a színvakság gyógyítására is használják. Élénkíti a hasnyálmirigy működését, serkenti az immunrendszert, enyhíti a torokfájást. Erősíti a légutakat és segít a tüdő megbetegedéseinek leküzdésében. Hat az idegekre és az ízületekre, elősegíti a kötőszöveti húzódások gyógyulását. Az ametisztet a „szenvedélyek kövének” is nevezik, azt mondják róla, hogy a mániás viselkedések mindegyikére pozitív hatással van. A térenergia harmonizálására is gyakran használják.
Csillagjegy: Kos, Szűz, Skorpió, Nyilas, Vízöntő, Halak
Csakra: homlokcsakra, koronacsakra
Jáspis:
A kvarccsalád egyik csoportja (kristályosak: hegyikristály, rétegesek: kalcedonfélék, szemcsések: jáspis) szerkezete igen szívóssá teszi a megmunkálásnál. Többnyire színesek, ritkán egyszínűek. Sokszínűségük miatt népszerűek a dísztárgycsiszolás számára ( golyók, szobrok, figurák ), rendkívül elterjedt a természetben. ismert változatai : vörös jáspis, heliotróp, tájképjáspis, prazem, megkövült fa, mookait (mokka) jáspis stb.
Gyógyhatás: a jáspisról szintén megállapítható, hogy jóformán minden területen egyaránt alkalmazhatjuk. A felhasználást illetően a választás fő szempontja a kő színe, amelyet a megfelelő csakraműködésekhez párosítunk. A vörös jáspis túlnyomórészt az akaraterőhöz, megvalósítási képességhez, vérproblémákhoz ajánlott. A sárgát és barnát a gyomor – bélrendszerhez, a zöldet a gyógyulás elősegítéséhez és harmonizáláshoz használjuk. A jáspis minden fajtája erősíti az ellenálló erőt, segíti az emésztést, alkalmazható hasi gyulladás, felfúvódás esetében. Erősítik a hólyagot, segítenek a vesebetegségek, vesekövek, bélfekélyek esetében. Szabályozzák a bélmozgást, erősítik az egész bélrendszert. A vércukorszintre gyakorolt hatásuk miatt nagyon hasznosak a cukorbetegek számára. Csökkentik a vérzéseket, segítenek a menstruációs panaszoknál, az epekólikáknál, a terhességi problémáknál, a terhességi hányingernél, megkönnyítik a szülést, erősítik az ellenálló erőt, fokozzák az aktivitást, segítenek a harag feldolgozásában. Fokozzák a kitartást, elősegítik a kiegyensúlyozottságot, megnyugtatnak, segítenek belátni a hibákat és leépíteni a bűntudatot. Növelik a lelki erőt, újult életerőt adnak. Segítenek májbántalmak esetén, szabályozzák a gyomorsavat, segítenek gyomorfájás és gyomorhurut esetén.
Csakra: a jáspis különböző fajtáinak megfelelő minden csakra
Csillagjegy: Kos, Bika, Ikrek, Rák, Oroszlán, Szűz, Skorpió, Nyilas, Bak, Halak
Fluorit:
A teljes színskála színeiben található, sok esetben a darabokban egyszerre több szín is látható. Legkedveltebb darabok vegyes „ szivárvány” színűek. Viszonylag puha kő, könnyen hasad ütés hatására, általában a felülete kopottá válhat karcolások hatására.
Gyógyhatás: amint a neve is sejteti, ez a kő nagyrészt fluorból áll, tehát hatással van a csontokra: ezen a területen sok betegség kezelésére használják, például arthitis (ízületi gyulladás), csontritkulás, csonttörések esetében. A fogakat is ellenállóbakká és erősebbé teszi. – A fluoritot a légzési panaszok enyhítésére is használják, mert segíti a nyálkahártya, a légutak és a tüdő regenerálódását. Allergia esetén is hatásos. – Segíti a nagyagy működését, a könnyebb tanulást és a gyorsabb gondolkodást. Idegnyugtató hatású. Serkenti az anyagcsere működését, a könnyebb tanulást és a gyorsabb gondolkodást.
Csakra: torokcsakra, homlokcsakra, illetve koronacsakra
Csillagjegy: Vízöntő, Halak